היטל השבחה

מהו היטל השבחה במספר מילים ודוגמאות – זהו היטל הניחת על בעלי הנכסים במידה וועדת התכנון והבנייה מאשרת שינויים באזור המגורים או במגרשים עצמם שבגינם, ערך הקרקע עליו בנוי הנכס שלכם יעלה. לדוגמה, בניית קניון בשכונה. גשר, מחלף, תחנת רכבת וכו.. ישנם מצבים שבהם הועדה לתכנון ובנייה מאשרת שינוי בשימוש בקרקע עצמה או שינוי בהתרי הבנייה באזור מסויים, לדוגמה, אם על גודל קרקע מסוים ניתן לבנות באחוז מסויים ולהשאיר שטח פתוח את יתר המגרש, הועדה יכולה לאשר בנייה על אחוזים נוספים מה שמעלה את ערך הנכס והשימוש בקרקע, או לדוגמה, אישור לבניית מרפסות, חדר נוסף וכדומה.. 

אתן דוגמה – אם כתוצאה מאותן החלטות בוועדת התכנון והבנייה וביצוען או הכוונה לביצוען, ערך הקרקע (כפי שקובע שמאי) עלה נאמר ב100.000 ש”ח, עליכם, כבעלי הנכס לשלם חצי מסכום זה אך אבל רק בעת מימוש עיסקת מכירה. תוצאת אותו היטל השבחה היא שבין אם אתם ממשים אותו ע”י מכירת הנכס שלכם (במידה ואתם מוכרים) או לא, ערך הנכס שלכם “קפץ” בעשרות, מאות ואפילו במקרים מסויימים במליוני שקלים, דבר שיקשה עליכם מאד במכירתו. אף קונה הרי לא יבוא ויגיד שבשמחה הוא ישלם 200.000 ש”ח יותר כי בנו תחנת רכבת בסמוך. 

חישוב היטל השבחה הוא אותו החישוב שיקבע בעצם באופן סופי מהי אותה עלייה של ערך הקרקע ובגינה ערך הנכס, גם לטובת מכירתו וגם לטובת השכרתו שעליו תדרשו לשלם את אותו מס השבחה. אותו חישוב היטל השבחה והיטל השבחה נופלים בקטגוריה של מיסוי מקרקעין וזה עניין מורכב מעין כמוהו שעבורו תידרשו לליווי צמוד של ערוכי דין המתמחים בנושא. בשום פנים ואופן אסור לנסות לפעול מול הרשויות לבד כי אין לכם פשוט סיכוי. הכירו את יפת לוי משרד עורכי דין ונוטוריון. משרד מומחה בכל הקשור להיטל השבחה ולווי הלקוחות בתוך הסבך המשפטי והפיננסי של מיסוי מקרקעין, תשלום מס השבחה וחישוב היטל השבחה. 

המלצתי היא לפנות מייד ליפת לוי ושות משרד עורכי דין ונוטוריון, לקבוע פגישה ולהטיל על עורכי הדין המומחים של המשרד לטפל בעניינכם. אל תנסו להתמודד לבד עם אותו תחום של היטל השבחה. סיכויי הצלחתכם נמוכים. בהצלחה. 

היטל השבחה

נשמח לעמוד לשירותכם!

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה בנושא מקרקעין ואנו נשיב בהקדם

דילוג לתוכן