פירוק שותפות במקרקעין

על הליך פירוק שותפות במקרקעין

הליך פירוק שותפות במקרקעין הוסדר בחוק המקרקעין. החוק קובע כי בכל זמן שהוא, כל צד בשותפות, רשאי להגיש תביעה לבית המשפט, לשם פירוק שותפות במקרקעין ובית המשפט, על פי רוב, ייענה לבקשת המבקש, גם בניגוד לרצונו של השותף או השותפים האחרים. בית המשפט מקבל את תביעת הפירוק כאשר זו, לתפיסת בית המשפט, הוגשה בתום לב.

חלוקה בעין או מכירה

הזכות הקניינית במקרקעין והזכויות הנובעות מכוח זכות זו, הינם מתמשכים וככאלה הם אינם מוגבלים בזמן. לכן מושג ההתיישנות אינו רלוונטי, לסוגית פירוק שותפות במקרקעין וניתן לתבוע פירוק, גם לאחר שנים ארוכות של שותפות. אופן פירוק שותפות בנכס המועדף בעיני החוק, כאשר הדבר אפשרי, הינו באמצעות חלוקה בעין. כלומר, פירוק שותפות בנכס באמצעות חלוקתו הפיזית לחלקים שווים. כאשר לא ניתן לעשות זאת, פירוק שיתוף במקרקעין מתבצע באמצעות מכירת הנכס וחלוקת הכסף שיתקבל. כאמור, פירוק שותפות במקרקעין אפשרי בכל עת, בהתבסס על גישת המחוקק והפסיקה לפיה כל שותפות במקרקעין, הינה שותפות רצונית, אשר לבית המשפט אין את הכלים להתערב בהם. לכן יש להשאיר את הנושא לרצונם המתמשך של הצדדים. כשמדובר על פירוק שותפות בדירה או בית עסק, יש לקחת בחשבון את ההתחייבויות החוזיות של השותפים כלפי אחרים, למשל חוזה שכירות שלא הסתיים. ניתן לפרק את השותפות ולחלק את דמי השכירות גם לאחר פירוק השותפות, אך לא ניתן לפנות את הדיירים, בניגוד לחוזה שנחתם בעת השותפות.

טובת הילד בפירוק דירת מגורים

במקרקעין שאינם ניתנים לחלוקה או כאשר פירוק שיתוף במקרקעין באמצעות חלוקה בעין, תגרום להפסדים של מי מהשותפים, בית המשפט יקבע כי אופן פירוק השותפות ייעשה במכירה של המקרקעין וחלוקת הפדיון בין השותפים. החוק קבע כי המכירה תתבצע באמצעות המנגנון של ההוצאה לפעול למקרקעין מעוקלים, בהתאם להצעה הגבוהה ביותר. בסמכות בית המשפט להחליט על דרכים אחרות למכירת הנכס, לשם פירוק שותפות במקרקעין לפי הנסיבות, במידה ויש בכך היגיון והצדקה. חוק המקרקעין התייחס באופן נפרד לנושא של, פירוק שותפות בדירה שהיא מקום המגורים של בני זוג השותפים וגרים בנכס. בית המשפט נדרש להתייחס לעיקרון טובת הילד ובסמכותו לעכב את מכירת הדירה, עד להסדרת מקום מגורים חלופי, עבור בן הזוג שבמשמורת והילדים.

פירוק שותפות במקרקעין עם משרד עורכי דין המתמחה בתחום

אם אתם זקוקים לייעוץ נוסף בנושא צרו קשר עם משרד עורכי דין ונוטריון יפת לוי ושות’ כאן באתר או באופן טלפוני. משרד עורכי דין ונוטריון יפת לוי ושות’ מתמחה בדיני מקרקעין בכלל ובפירוק שותפויות בפרט ובעל ניסיון רב, בתיקים מורכבים בתחום זה.

נשמח לעמוד לשירותכם!

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה בנושא מקרקעין ואנו נשיב בהקדם

דילוג לתוכן