מכירת נכס על ידי מנהל עיזבון

על מכירת נכס על ידי מנהל עיזבון

כשמדובר על מכירת נכס על ידי מנהל עיזבון חשוב להבין שבעת מכירת הנכס, מנהל העיזבון חייב לקבל אישור מבית המשפט, לפני החתימה על הסכם המכר. הדבר נכון גם כאשר ניתנה ההסכמה מצדם של כל היורשים. על מנת שבית המשפט יאשר, יש צורך להציג לבית המשפט את ההסכמות שהושגו בין היורשים למנהל העיזבון. ממנהל העיזבון מצופה לבצע את פעולותיו בשקיפות ובהסכמה של כלל היורשים, במידה והדבר אפשרי.

מכירת הנכס

כאשר אחים יורשים יחדיו דירה, מנהל העיזבון יכול לבצע מכירת דירת ירושה בין אחים ולמכור את הדירה. אפשרות אחרת, במידה ויש הסכמה של האחים לכך, היא לחלק את הדירה לאחים בשותפות ביניהם, לשם השכרה או מכירה עתידית. מכירת דירת ירושה בין אחים על ידי מנהל העיזבון, נעשית כאשר לא ניתן להחזיק את הדירה עד לחלוקת כלל העיזבון, לדוגמא כאשר יש למוריש חובות, שיש לפרוע מתוך העיזבון. חשוב להבין שבמכירה של דירת ירושה עירונית, אין דין קדימה ליורש וזכות סירוב, מכיוון שדינים אלו רלוונטיים רק במשקים חקלאיים. טרם מכירת נכס על ידי מנהל עיזבון היורש יכול להציע לאחיו, לקנות ממנו את הדירה במחיר שוק אך כאמור, אין לו קדימות חוקית.

אופן החלוקה

אופן חלוקת נכסי העיזבון, כאשר אין צוואה או הסכמה של היורשים לגבי החלוקה, מתבצע לפי הוראות של בית המשפט. באופן עקרוני בית המשפט יעדיף לעשות חלוקה של נכס כנגד נכס. בנכס שאינו ניתן לחלוקה פיזית, כמו דירה עירונית, הדירה תימסר ליורש שיציע את המחיר הגבוה ביותר, כל עוד הוא במחיר השוק. אם אף אחד מהיורשים לא נותן הצעה לרכישת הנכס במחיר השוק, הנכס יימכר החוצה. צורת המכירה נקבעת על ידי בית המשפט, והוא יכול להחליט על מכירת נכס על ידי מנהל עיזבון או באמצעות הוצאה לפועל.

מכירת נכס על ידי מנהל עיזבון עם משרד עורכי דין מקצועי ומנוסה

קיים מתח מובנה בין השאיפה למקסום התשואה באמצעות מכירת הנכס בשוק, לבין שמירת הנכס במשפחה. על מנת להתמודד עם מצב זה, נקבע בפסיקה שיש לבצע התמחרות פתוחה ולאחריה לאפשר ליורש להשוות את הצעתו להצעה הגבוהה ביותר. אם אתם זקוקים לייעוץ משפטי לגבי, מכירת נכס על ידי מנהל עיזבון צרו קשר כאן באתר, עם משרד עורכי דין יפת לוי ושות’ המתמחה בדיני ירושה ודיני מקרקעין. משרד עורכי דין יפת לוי ושות’ עוסק מזה שנים רבות בתחום המקרקעין על היבטיו השונים.

נשמח לעמוד לשירותכם!

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה בנושא מקרקעין ואנו נשיב בהקדם

דילוג לתוכן